Pharmaceutical drugs

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фармацевтски дроги, уште познати како лекови или медикаменти, лабаво може да се дефинираат како секоја хемиска супстанција, наменети за користење во медицинска дијагноза, лекување, третман или спречување на болести.

Класификација[уреди | уреди извор]

Лековите можат да бидат класифицирани на повеќе начини, како на пример според хемиските својства, начинот на употреба, влијанието од биолошкиот систем или ефектите од терапијата. Детален и широко применуван систем за класификација е Анатомско Терапевтски Хемиски Систем на Класификација (АТХ систем). Светската здравствена организација чува листа на есенцијални лекови.