PewDiePie vs T-Series

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
PewDiePie at PAX 2015
T-Series' logo

PewDiePie vs T-Series беше онлајн натпревар помеѓу два канали на YouTube, PewDiePie (воден од Феликс Кјелберг) и Т-серија (индиска издавачка куќа што ја води Bhushan Kumar ) за насловот на најмногу претплатениот канал на YouTube . [note 1] T-Series ја има титулата на најгледаниот канал уште од почетокот на 2017 година, а PewDiePie беше најмногу претплатен канал од 2013 година. T-Series привремено го презема PewDiePie во бројни прилики во 2019 година, а на 27 март 2019 година,[2] стана најмногу претплатнички канал пет последователни дена пред PewDiePie да го преземе водството. После тоа, PewDiePie го одржа водството за 2 недели, пред T-Series да се врати како најмногу претплатен канал на YouTube. Оттогаш, T-Series продолжи да го држи титусот на најмногу претплатени канали на YouTube, а на 29 мај 2019 година достигна 100 милиони претплатници, кои, за повеќето луѓе, навидум ја завршија битката.

Многу Јут-јубери ја изразија својата поддршка за PewDiePie, вклучувајќи го и MrBeast, Markiplier, Jacksepticeye и Logan Paul . Многу од обожавателите на PewDiePie направија напори да се здобијат со претплатници за неговиот канал преку бројни методи, како на пример преку организирани маршеви и поддржувачки видеа на YouTube. Поддржувачите на PewDiePie често го користат слоганот "Subscribe to PewDiePie". Активизмот на некои поддржувачи на PewDiePie се прошири надвор од законските основи; вандализам, хакирање на мрежни места, сметки на социјалните мрежи, лични уреди и создавање на малициозен софтвер, меѓу другото, се случиле за да им се каже на луѓето да се претплатуваат на неговиот канал. " Bitch Lasagna ", навредливата песна на PewDiePie и користењето на анти-индиски забелешки од страна на обожавателите на PewDiePie, доведоа до неколку истакнати индиски јут-јубери јавно да му се спротивстават на PewDiePie и да ги подржуваат на T-Series со видеата на YouTube и одговорните песни. На 28 април, PewDiePie објави видео повик за неговите поддржувачи да ги прекинат своите напори да го зачуваат како најмногу претплатен канал, а со значајното водство што сега го поседува Т-серијата, се смета дека натпреварот е завршен.

Позадина[уреди | уреди извор]

Феликс Арвид Улф Кјелберг, познат онлајн како PewDiePie, е шведски Јут-јубер кој прави комедија и видеа во кој го искажува своето мислење. Тој претходно бил познат по неговите "Let's play" видеа . Каналот на PewDiePie имаше најмногу претплатници од 2013 до 22 февруари 2019 година, кога тој конечно беше надминат од страна на T-Series, иако PewDiePie ја врати највисоката точка набргу по околу 8 минути.[3][4] Тој има над 96 милиони претплатници, 21,3 милијарди пати, и 3,8 илјади објавени видеа од 7 мај 2019

. [5] Тој ги нарекува неговите обожаватели "9-годишна армија". [6]

T-Series е индиска музичка и филмска продукциска компанија. На YouTube, има повеќеканална мрежа составена од 29 канали, [7] водна од тим од 13 луѓе. [8] Главниот канал на Т-серијата првенствено содржи индиски музички спотови ( боливудска музика и индиски-поп ), како и боливудски филмски трејлери, и секојдневно подигнува повеќе видеа и има обновено 13.3 илјади видеа од 21 април 2019. [8][9] [10] Т-серијата стана најгледаниот канал на YouTube во февруари 2017, [11] има над 71,7 милијарди гледања. [12] Од 29 мај 2019

   , Главниот канал на T-Series има над 100 милиони претплатници и е нај-претплатениот канал на YouTube, што го прави првиот канал на YouTube кој достигнал 100 милиони претплатници. [12]

Активизам[уреди | уреди извор]

Поддршка за PewDiePie[уреди | уреди извор]

Од Јут-јуберите[уреди | уреди извор]

Првиот истакнат YouTuber за поддршка на PewDiePie беше MrBeast (Џими Доналдсон), кој купи билборди и радио реклами во Северна Каролина, барајќи од луѓето да се претплатуваат на каналот на PewDiePie. [13] Тој исто така, создаде видео каде вели "PewDiePie" 100.000 пати во период од повеќе од 12 часа. [14] MrBeast и неговите пријатели присуствуваа на Super Bowl LIII, облечени во маици читајќи "Sub 2 PewDiePie".

Други истакнати YouTubers јавно се залагаа за претплата на PewDiePie, додека други како Markiplier, Jacksepticeye и Logan Paul направија видеа или твитови кои ја објавија својата поддршка за PewDiePie во натпреварот, често под слоганот "Sub to PewDiePie". [15][16][17][18] Јут-јуберот Џастин Робертс, член на групата Тим 10, купи билборд на Њујорк Тајмс сквер велејќи го истото. [19][20] Markiplier се појави во живо со наслов "Јас буквално нема да замолчам додека не се претплатите на PewDiePie", кажувајќи им на неговите гледачи да се претплатат на каналот на PewDiePie. [16][19][20] Jacksepticeye направи пренос во живо кој им кажуваше на своите гледачи да се претплатат на каналот на PewDiePie и се закани на шеговит начин дека ќе го избрише неговиот канал доколку T-Series го надмине PewDiePie. [21]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Top 50 YouTubers sorted by Subscribers - Socialblade YouTube Stats“. web.archive.org. 2019-05-07. Посетено на 2019-05-17.
 2. „PewDiePie finally loses world's most popular YouTube channel to Indian music label“. The Independent (англиски). 18 March 2019. Архивирано од изворникот на 29 March 2019. Посетено на 29 March 2019.
 3. Binder, Matt (24 February 2019). "T-Series finally surpassed PewDiePie in YouTube subscribers and barely anyone noticed". Mashable. Archived from the original on 24 February 2019. Retrieved 24 February 2019. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „dethroned1“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „dethroned1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. "T-Series finally defeated PewDiePie in YouTube subscribers but for a very brief period". Zee News. 25 February 2019. Archived from the original on 25 February 2019. Retrieved 25 February 2019. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „dethroned2“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „dethroned2“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. „PewdiePie YouTube Stats, Channel Statistics - Socialblade.com“. socialblade.com. Архивирано од изворникот на 16 February 2017. Посетено на 8 January 2019.
 6. Alexander, Julia (30 August 2018). „PewDiePie is about to be dethroned as YouTube's biggest channel“. Polygon. Архивирано од изворникот на 26 November 2018. Посетено на 8 November 2018.
 7. „PewDiePie's Tumultuous Reign as YouTube King Is Almost Over“. Bloomberg. 15 November 2018. Архивирано од изворникот на 17 November 2018. Посетено на 17 November 2018.
 8. 8,0 8,1 Biswas, Soutik (20 December 2018). „PewDiePie v T-Series: The battle to be king of YouTube“. BBC News. Архивирано од изворникот на 26 December 2018. Посетено на 27 December 2018.
 9. Browne, Ryan (26 October 2018). „YouTube's PewDiePie set to be overtaken by Bollywood channel T-Series“. CNBC. Архивирано од изворникот на 28 December 2018. Посетено на 27 December 2018.
 10. „Compare T-series and Pewdiepie YouTube Statistics ( By Social Blade)“. socialblade.com. Архивирано од изворникот на 16 July 2018. Посетено на 12 April 2019.
 11. Laghate, Gaurav; Sachitanand, Rahul (9 February 2017). „How Bhushan Kumar has transformed T-Series into an entertainment behemoth“. The Economic Times. Архивирано од изворникот на 2 September 2018. Посетено на 2 January 2019.
 12. 12,0 12,1 „TSeries YouTube Stats, Channel Statistics - Socialblade.com“. socialblade.com. Архивирано од изворникот на 16 February 2017. Посетено на 27 March 2019.
 13. Cuthbertson, Anthony (29 October 2018). „PewDiePie fans are desperately trying to keep his YouTube channel the site's most popular“. The Independent (англиски). Архивирано од изворникот на 2 January 2019. Посетено на 27 December 2018.
 14. Spangler, Todd (20 март 2019). „PewDiePie vs. T-Series: YouTube Channels Keep Battling for No. 1 Spot“. Variety (англиски). Архивирано од изворникот на 20 март 2019. Посетено на 20 март 2019.
 15. Sekhose, Marcia (6 December 2018). „PewDiePie vs T-Series: Logan Paul extends help to fellow YouTuber“. Hindustan Times (англиски). Архивирано од изворникот на 28 December 2018. Посетено на 27 December 2018.
 16. 16,0 16,1 Farokhmanesh, Megan (3 December 2018). „PewDiePie urges his fans to donate to charity as T-Series battle rages on“. The Verge. Архивирано од изворникот на 4 December 2018. Посетено на 27 December 2018.
 17. Alexander, Julia. 'Subscribe to PewDiePie' campaign hits the Super Bowl“. The Verge. Vox Media. Архивирано од изворникот на 4 February 2019. Посетено на 4 February 2019.
 18. Radulovic, Petrana (31 март 2019). „PewDiePie officially loses YouTube's top spot to T-Series“. Polygon. Архивирано од изворникот на 31 март 2019. Посетено на 31 март 2019.
 19. 19,0 19,1 Spangler, Todd (3 December 2018). „PewDiePie Zooms Past 73 Million YouTube Subscribers as Fans Rally to Keep Him Ahead of T-Series“. Variety (англиски). Архивирано од изворникот на 14 December 2018. Посетено на 27 December 2018.
 20. 20,0 20,1 Iqbal, Nosheen (23 December 2018). „YouTube king PewDiePie faces a challenger from the streets of Delhi“. The Guardian. Архивирано од изворникот на 27 December 2018. Посетено на 28 December 2018.
 21. Jackson, Ryan (17 February 2019). „PewDiePie cracks 86 million YouTube subscribers in ongoing T-Series battle“. CNET (англиски). Архивирано од изворникот на 25 February 2019. Посетено на 25 February 2019.

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „wnbc“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „WapoDethrone“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Quint“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Forbes hack“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Scroll“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Pinkvilla“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Midday“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „indBangladesh“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „indOct“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „indHack“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „hernandezAug“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „BBC1“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „BBC2“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „BBC3“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „DNAIndia“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Standard“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Wired“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „VoxBeingGood“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „sekhoseC“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „cnet“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „flare“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „rewind“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „jaiden“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „overtake5“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „overtake-ToI“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „crackdown“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „masihFeb“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „gachRoblox“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „bbcRoblox“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „HongKong“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „ViceMotherboard“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „MetroInterview“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Fortnite“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „zeeMinecraft“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „dnaTSeries“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „FinancialExpress“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „dethroned3“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „brooklyn“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „cryptInd“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „Tallinn2“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „bbcGrats“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „zalgiris“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „quartzMar12“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „cnetD3“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „quillette“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „indShooter“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „nytShooter“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „indShooter3“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „vergeGrats“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „swastika“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „moveOn“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „:0“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „parkDonation“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „desperate1“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „desperate2“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „note“, но нема соодветна ознака <references group="note"/>.