PewDiePie

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
PewDiePie
PewDiePie at PAX 2015 crop.jpg
PewDiePie, 2015 г.
Лични информации
Роден/аФеликс Арвид Улф Шелберг
24 октомври 1989 (1989-10-24) (31 г.)
Гетеборг, Шведска
НародностШвеѓанец
ЖивеалиштеБрајтон, Обединето Кралство
Партнер/ка(s)Марција Бизоњин (верен)
ПотписFelix Arvid Ulf Kjellberg Signature.svg
Јутјуб информации
Познат/а како
  • Pewds
  • Poods
  • Pewdie
Години активност2010–сè уште
Жанр
Претплатници100 + милиони
Вкупно прегледи18 + билиони
МрежаНема (претходно Машинима и потоа Мејкер Студиос)
Поврзани канали
  • Marzia
  • Jacksepticeye
  • Markiplier
  • h3h3Productions
  • PJ Liguori
YouTube Silver Play Button 2.svg 100,000 претплатници 2012
YouTube Gold Play Button 2.svg 1,000,000 претплатници 2012
YouTube Diamond Play Button.svg 10,000,000 претплатници 2013
YouTube Ruby Play Button 2.svg 50,000,000 претплатници 2016
Претплатниците и бројката на прегледност се посетени последен пат на 10 јуни 2018.

Феликс Арвид Улф Шелберг (шведски: Felix Arvid Ulf Kjellberg; роден на 24 октомври 1989 г.), попознат како PewDiePieшведски Јутјубер и коментатор на игри. Тој е познат по Let's Play коментаторството и снимањето на видео блогови, а исто така е поранешен сопственик на Јутјуб каналот со најмногу претплатници.