Pedro III de Portugal

Од Википедија — слободната енциклопедија

Педро III ( Лисабон, Предлошка:Dtlink Келуз, Предлошка:Dtlink , наречен Капацидонио, Сакристао и Едификадор, бил кралски совет на Португалија и Алгарвес од 1777 година до неговата смрт.

Педро III од Португалија
Кралот на Португалија
Portrait_of_Infante_Pedro_(future_King_Pedro_III)_-_Attributed_to_Vieira_Lusitano_-_Google_Cultural_Institute
Педро III
На престолОд 24 февруари 1777 година до 25 мај 1786 година.
ПретходникЈосиф I од Португалија
НаследникЖоао VI од Португалија
ДецаХозе, принцот од Бразил Жоао VI од Португалија
Полно име
Педро де Браганса
ДинастијаБраганча
ТаткоЖоао V од Португалија
МајкаМарија Ана од Австрија

Затоа, член на португалската монархија.

Тој бил син на кралот Жоао V и неговата сопруга надвојвотката Марија Ана од Австрија, со што бил помлад брат на кралот Хозе I и вујкото на Марија. Д. Педро III никогаш не учествувал во политиката и секогаш ги оставал владините работи на својата сопруга.

Тој се оженил со неа за да го продолжи семејството Браганса во Португалија