Outlawz

Од Википедија — слободната енциклопедија
Outlawz
(од лево) Е.Д.И., Кастро, Јанг Нобл и Сторми
Животописни податоци
Познат(а) и какоOutlaw Immortalz
ПотеклоСАД Монтклер, Њу Џерси, САД
ЖанровиРап
Период на активност1995 – сѐ уште
Издавачи1Nation, Ca$hville, Outlawz, Affluent
СоработнициТупак Шакур
Дед През
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Членови
Кастро
Јанг Нобл
Е.Д.И. Мин
Хусеин Фатал
Сторми
Њу Чајлд
Поранешни членови
Тупак Шакур (починат)
Јаки Кадафи (починат)
Сторм
Наполеон
Мусолини
Комани

Outlawz, познати и како Outlaw Immortalz, е американска рап група од Монтклер, Њу Џерси формирана од раперот Тупак Шакур во 1995 година по неговото ослободување од затвор.

Историја[уреди | уреди извор]

Почеток[уреди | уреди извор]

Outlaw е акроним за Operating Under Thug Laws as Warriors. Во поранешните години биле познати како Драмасајдал. Драмасајдал се појави за првпат во 1995 на албумот на Тупак Шакур, Me Against the World, на песните "Me Against the World и "Outlaw". Драмасајдал беа формирани со К-Дог (после Кастро), Јанг Холивуд (после Јаки Кадафи), Му (после Наполеон), и Биг Малком (после Е.Д.И. Мин).

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Сингли[уреди | уреди извор]

 • 1999: "Baby Don't Cry (Keep Ya Head Up II)"
 • 2000: "Black Rain"
 • 2001: "Thug Wit Me"
 • 2001: "Worldwide"
 • 2005: "Celebrate"
 • 2005: "Real Talk"
 • 2006: "1Nation"
 • 2006: "Fork In The Road"
 • 2007: "Ridin' Down The Freeway"

Микстејпови[уреди | уреди извор]

 • 2001: Jerzey Mob Vol. 1
 • 2004: Outlaw Warriorz Vol. 1
 • 2005: Life Of An Outlaw
 • 2006: Retribution: The Lost Album
 • 2006: Outlaw Culture
 • 2007: Can't Turn Back (гратис микстејп)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]