OBN

Од Википедија — слободната енциклопедија

ОБН (кратенка за Open Broadcast Network), е телевизиски канал во Босна и Херцеговина. Првично започна во 1996 година по завршувањето на Граѓанската војна на иницијатива на ОХР (Канцеларијата на високиот претставник) да понуди алтернатива на постоечките канали со националистички настроени.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]