Oктaвијaн (рапер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Octavian
Родено имеOctavian Oliver Godji
Познат(а) и какоSpaceman, King Essie
ПотеклоCamberwell, London, England
Жанр(ови)
Занимање/ња
 • Rapper
 • singer
 • songwriter
ИнструментиVocals
Години на активност2016–present

Октавијан Оливер Годи (роден на 22 јануари 1996 година), познат мононимно како Октавијан, е француско-британски рапер, пејач и текстописец од Лондон . Во 2019 година тој ја освоил награда на Би-Би-Си,за Музика на звук нивната најголема награда за нови уметници. Тој се појавил на патеките во продукција на Дипло, Мура Маса, Земи дневна патека , Џеј Рик и A2. Тој соработувал со Скепта, A $ AP Ферг и многу други.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Октавијан е роден во Лил, Франција во семејство од Ангола . Откако починал неговиот татко, тој се преселил во Велика Британија со својата мајка на тригодишна возраст, населувајќи се во Камбервел, јужен Лондон.[1] Како тинејџер, тој добил стипендија за училиштето БРИТ, но го напуштил по година и пол.[2]

Музичка кариера[уреди | уреди извор]

Првиот микстејп 22 на Октавијан бил објавен во 2016 година под името „Октавијан ОГ“, проследен со Essie World EP во 2017 година.[1] Неговото признание се зголемило во јануари 2018 година, откако на Инстаграм било објавено видео од Дрејк како пее на музиката од песната „Овде е забавата“ на забавата на Златниот глобус.[3] Песната е произведена во соработка со продуцентот Џеј Рик .[4]

Фадер го опишал звукот на Октавијан како мешавина од хаус, рап и дрил, како и дека неговиот звук е под влијание на Дрејк и Бон Ајвер.[5]

Гардијан го опишал неговиот микстејп Спејсмен од 2018 како „спектакуларно мешање од изминатата деценија на поджанрови во Велика Британија“.

Во август 2018 година, Октавијан потпишал со Сони / АТВ Рекордс.[6] Тој ја освоил наградата на Би-Би-Си во јануари 2019 година,[7] како и главната награда на Би-Би-Си во 2019 за нови уметници.[8]

Контроверзии[уреди | уреди извор]

Во ноември 2020 година, поранешната партнерка на Октавијан, Хана, позната како Emobaby4real, објавила неколку видеа и СМС-пораки со кои таа го докажува семејното насилство на Октавијан, заедно со изјавата, во која детално се наведува како таа претрпувала години на емотивно и физичко насилство од него за време на нивната врска. Во еден момент, таа била нападната со чекан, друг пат тој се заканил дека ќе ја убие.[9] Таа исто така изјавила дека била замолена да потпише договор за 20.000 фунти и да ги отповика изјавите. Подоцна, луѓето од неговата издавачка куќа дале изјава дека не сакаат повеќе да соработуват со Октавијан и дека го отфрлаат од нивната агенција.[10]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студио албуми[уреди | уреди извор]

Наслов Детали Позиции на врвни графикони
Велика Британија[11] Топ список на Велика Британија
Алфа [12]
 • Необјавено; како резултат на семејното насилство на Октавијан
 • Етикета: Black Butter Limited
 • Формат: Дигитално преземање
- -
"-" означува снимка што не се појавила на топ листа или не била објавена на таа територија.

Микстепи[уреди | уреди извор]

Наслов Детали Позиции на врвни графикони
Велика Британија[11] Топ список на Велика Британија
Спејсмен
 • Објавено: 10 септември 2018 година
 • Етикета: Black Butter Limited
 • Формат: Дигитално преземање
98 35
Ендорфин
 • Објавено: 13 јуни 2019 година
 • Етикета: Black Butter Limited
 • Формат: Дигитално преземање
- -
"-" означува снимка што не била на топ листа или не била објавена на таа територија.

Проширени претстави[уреди | уреди извор]

Наслов Детали
Свет Еси
 • Објавено: 22 март 2017 година
 • Етикета: Black Butter Limited
 • Формат: Дигитално преземање

Синглови[уреди | уреди извор]

Наслов Година Позиции на врвни графикони Албум
Велика Британија[11] АУС
„Забава овде“ [13] 2017 година - rowspan="5" style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | Non-album singles
„100 степени“(featuring Sam Wise) [14]
2018 година - -
„Раце“ [15] - -
„Малку“ [16] - -
„Помести ме“(with Mura Masa) [17]
- -
„Одмазда“ [18] - - Спејсмен
„Стресен“(with Take a Daytrip) [19]
2019 година - data-sort-value="" style="background: #DDF; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2" | TBA
„ Обложување “(featuring Skepta and Michael Phantom) [20]
44 - Ендорфин
"Осветлена"(featuring A$AP Ferg) [21]
- -
„Почувствувај го“(featuring Theophilus London) [22]
- -
„ Папи Чуло “(with Skepta)
2020 година 37 rowspan="2" data-sort-value="" style="background: #DDF; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2" | TBA
„Отров“(featuring Take A Daytrip, Obongjayar & Santi) [23]
- -
„Рари“(featuring Future) [24]
73 - Алфа</br> (необјавено)
„Познат“(with Gunna and Saint Jhn) [25]
- -
"-" означува снимка што не направила графикон или не била објавена на таа територија.

Како истакнат уметник[уреди | уреди извор]

Наслов Година Албум
„Флер“(A2 featuring Octavian, Yxng Bane & Suspect) [26]
2018 година Виолетова
„Нови форми“(Diplo featuring Octavian) [27]
2019 година Европа
"Сака"(J Rick featuring Octavian) [28]
2019 година Без повлекување Без предавање
„Некаде“(The Blaze featuring Octavian) [29]
2020 година | data-sort-value="" style="background: #DDF; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2" | TBA
„ Петок 13-ти “(Gorillaz featuring Octavian) [30]
Машина за песна, Прва сезона: Чуден тајм

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Meet Octavian: the UK rapper with a hand on his heart“. Red Bull. Посетено на 2018-09-14.
 2. Mahanty, Shannon (2018-09-06). „Octavian: the rising rapper who beat homelessness and pigeonholes“. The Guardian. Посетено на 2018-09-14.
 3. „Octavian Is the Drake-Approved UK Rapper Set to Light up 2018“. Highsnobiety. 2018-09-14. Посетено на 2018-09-14.
 4. Views TV (2017-09-03), Octavian - Party Here (Official Music Video) || VIEWS || [Prod. JRick], Посетено на 2019-03-07
 5. „Octavian found his sound, and U.K. rap is better for it“. The Fader. Посетено на 2018-09-14.
 6. „Sony/ATV and Stellar Songs sign UK rapper Octavian to global deal - Music Business Worldwide“. Music Business Worldwide. 2018-08-21. Посетено на 2018-09-14.
 7. „Octavian: The rapper who went from homelessness to winning the BBC Music Sound of 2019“. BBC News. 2019-01-11. Посетено на 2019-01-11.
 8. Savage, Mark (2019-01-10). „Octavian wins the BBC Sound of 2019“. BBC News (англиски). Посетено на 2020-04-25.
 9. „Rapper Octavian denies allegations of verbal, physical and emotional abuse“. the Guardian (англиски). 2020-11-12. Посетено на 2020-11-12.
 10. „Octavian accused of physical and psychological abuse by ex partner“. Metro (англиски). 2020-11-12. Посетено на 2020-11-12.
 11. 11,0 11,1 11,2 „Octavian | full Official Chart history“. Official Charts Company. Посетено на 9 March 2019.
 12. Kenneally, Cerys (9 November 2020). „Octavian unveils tracklist for debut album Alpha“. The Line of Best Fit. Посетено на 12 November 2020.
 13. „Party Here – Single by Octavian“. Apple Music. Посетено на 5 March 2019.
 14. „100 Degrees (feat. Sam Wise) – Single by Octavian“. Apple Music. Посетено на 5 March 2019.
 15. „Hands – Single by Octavian“. Apple Music. Посетено на 5 March 2019.
 16. „Little – Single by Octavian“. Apple Music. Посетено на 5 March 2019.
 17. „Move Me – Single by Mura Masa & Octavian“. Apple Music. Посетено на 8 February 2019.
 18. „Revenge – Single by Octavian“. Apple Music. Посетено на 5 March 2019.
 19. „Stressed – Single by Octavian“. Apple Music. Посетено на 5 March 2019.
 20. „Bet (feat. Skepta & Michael Phantom) – Single by Octavian“. Apple Music. Посетено на 28 February 2019.
 21. „Lit (feat. A$AP Ferg) – Single by Octavian“. Apple Music. Посетено на 19 April 2019.
 22. „Feel It (feat. Theophilus London) [Krystal Klear Remix] - Single by Octavian“. Apple Music. Посетено на 31 July 2019.
 23. „Poison (feat. Take A Daytrip, Obongjayar & Santi) - Single by Octavian“. Apple Music. Посетено на 24 April 2020.
 24. „Rari (Chapter 1) - Single by Octavian“. Apple Music. Посетено на 19 August 2020.
 25. „Famous - Single by Octavian, Gunna & SAINt JHN on Apple Music“. Посетено на 6 September 2020.
 26. „Flair (feat. Octavian, Yxng Bane and Suspect) – Single by A2“. Apple Music. Посетено на 2 October 2018.
 27. „New Shapes (feat. Octavian) – Single by Diplo“. Apple Music. Посетено на 8 February 2019.
 28. „Want (feat. Octavian) – Single by J Rick“. Apple Music. Посетено на 27 September 2019.
 29. „Somewhere (feat. Octavian) - Single by The Blaze“. Apple Music. Посетено на 19 August 2020.
 30. „Song Machine Episode 4 - Single by Gorillaz“. Apple Music. Посетено на 19 August 2020.