Nuova Enciclopedia Italiana

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Nuova Enciclopedia Italiana (1875 и до 1888 edition) е со општи знаења, илустрирана, енциклопедија на италијански јазик, уредувана од економистот Gerolamo Boccardo [it] и објавена во Торино.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

  • Nuova Enciclopedia Italiana (италијански) (изд. 6th.). Torino: Предлошка:Illm. 1875–1888. и Индекс
  1. Nuova enciclopedia italiana. WorldCat. USA: Online Computer Library Center. OCLC 741476092.
  2. Alice Bertha Kroeger; Isadore Gilbert Mudge (1917). „Encyclopedias: Italian“. Guide to the Study and Use of Reference Books (изд. 3rd.). Chicago: American Library Association.