Прејди на содржината

Norwegian

Од Википедија — слободната енциклопедија
Norwegian
Norwegian Air Shuttle
IATA ICAO Ознака
NAX NOR SHUTTLE
Основан1993
ЈазлиАеродром Париз Де Гол
Програма за чести летачиNorwegian Reward
СојузAirlines for Europe
Подружници
  • Norwegian Air International
  • Norwegian Air Shuttle
  • Norwegian Air UK
  • Norwegian Long Haul
  • Norwegian Air Argentina
  • Norwegian Air Norway
  • Norwegian Air Sweden
Летала163
Одредишта153
Гесло"Најдобар светски авион со ниски трошоци за авион со долги одредишта" ("World's Best Long-Haul, Low-Cost Airline")
Матично претпријатиеIAG
СедиштеОсло, Норвешка
РаководствоBjørn Kjos
Мрежо местоhttps://www.norwegian.com

Norwegian — авиокомпанија заснована во Осло, Норвешка, и една од најголемите светски авиокомпании и основач на Airlines for Europe алијансата од авиокомпании. Norwegian сообраќа на 153 одредишта.

Авиокомпанијата беше формирана на 22 јануари 1993.

Флотата на Norwegian е составена во најголем број од авиони од типот Airbus и Boeing. Слоганот на претпријатието е: „Најдобар светски авион со ниски трошоци за авион со долги одредишта“.

Norwegian Боинг 737-800
Norwegian Боинг-8
Norwegian Боинг 737 MAX 8

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]