Ninja (стример)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Блевинс во 2019

Ричард Тајлер Блевинс[1] (англиски: Richard Tyler Blevins 5 јуни 1991 година), попознат по неговиот онлајн алијас Нинџа или NinjasHyper (транскрипција: НинџасХајпер) — американски стример и интернет-личност. Почнувајќи од 19 септември 2018 година, тој е најстариот стример на Twitch со над 11 милиони следбеници и во просек над 43.000 гледачи од стрим.[2][3]

Кариера[уреди | уреди извор]

Блевинс почнал да игра Halo 3 професионално во 2009 година. Тој играл за различни тимови, вклучувајќи Cloud9, Renegades, Team Liquid, и во моментов е со Luminosity Gaming. Во 2011 година, Блевинс стана потег. Почнал да игра H1Z1, а потоа се преселил во бојно поле на PlayerUnknown's Battlegrounds. Тој се придружил на Luminosity Gaming во 2017 година, прво како играч на Halo 3, а потоа до H1Z1, а подоцна се преселил во PUBG, каде што ја освоил класификацијата PUBG Gamescom Invitational Squads. Тој редовно го следеше Фортни, а неговото гледање почна да расте, што се совпадна со растот на популарноста на играта. [9] Во септември 2017 година, тој имал 500.000 следбеници; за шест месеци, тој број се зголеми за 250 проценти. [11] Во март 2018 година, Блевинс го постави рекордот Twitch.tv за поединечен поток додека играл Фортните откако тој беше домаќин на игра со Дрејк, Травис Скот и Џуџу Смит-Шустер. Во април 2018 година, тој го прекршил својот рекорд за време на неговиот настан Ninja Vegas 2018, каде што акумулирал публика од 667.000 гледачи во живо.

Blevins има над 17 милиони претплатници на YouTube од септември 2018 година. Заработува повеќе од 500.000 долари месечно од стриминг Fortnite, и го кредитира девизниот модел на игра како фактор на раст.

На 17 јуни 2018 година, Блевинс објави дека соработувал со Red Bull Esports. Тој, исто така, се споменува во соопштението дека обожавателите може да го оспорат на специјален настан "Фортните" наречен "Ред бул", во Чикаго на 21 јули 2018 година.

Во септември 2018 година, Blevins стана првиот професионален eSports плеер кој ќе биде прикажан на насловната страница на ESPN The Magazine, означувајќи пробив во редовната спортска слава.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ninja on Twitter“. Посетено на March 26, 2018.
  2. „The Most Followed Twitch Streamers, September 2018“. twitchmetrics.net. Архивирано од изворникот на 19 септември 2018. Посетено на 19 септември 2018.
  3. „Top 10 Twitch Streamers“. socialblade.com. Архивирано од изворникот на 19 септември 2018. Посетено на 19 септември 2018.