Прејди на содржината

Никон

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Nikon)
Никон
Nikon Corporation
株式会社 ニコン
ВидPublic
TYO: 7731
ISINJP3657400002 Уреди на Википодатоците
ДејностЕлектроника
Основанојули 25, 1917; пред 106 години (1917-07-25)
Токио, Царство Јапонија
СедиштеШинагава, Јапонија
Опслужувани подрачја
цел свет
Производикамери, фотоапарати, леќи на фотоапарати, двогледи, микроскопи, телескопи
Доход ¥708,7 милијарди (FY2019)[1]
Оперативен доход
¥82,7 милијарди (FY2019)[1]
Нето-доход
¥63,5 милијарди (FY2019)[1]
Вработени
25,729 (31 март 2016)[2]
Мреж. местоnikon.com

Nikon Corporation или скратено Nikon (Никон) — јапонско мултинационално претпријатие со седиште во Токио, Јапонија, специјализирано за оптика и фотографија. Сите фирми кои што ги поседува Никон ја формираат Групацијата Никон (Nikon Group)[3] .

Производите на Никон вклучуваат камери, фотоапарати, леќи на фотоапарати, двогледи, микроскопи, офталмолошки леќи, инструменти за мерење, дурбини, и слични оптички инструменти[4]. Компанијата е осма по големина производител на опрема за чипови, според податоци од 2017 година[5]. Исто така, таа се диверсифицирала и во нови области како што се 3Д печатење и регенеративна медицина за да ги компензира негативните влијанија од намалувањето на пазарот на дигитални фотоапарати[6][7][8][9].

Компанијата била основана на 25 јули 1917 година како Nippon Kōgaku Kōgyō Kabushikigaisha, а компанијата била преименувана во Nikon Corporation, според нејзините камери, во 1988 година[10]. Никон е член на групацијата Мицубиши.

  1. 1,0 1,1 1,2 „Consolidated Financial Results of the Year Ended March 31, 2019 (IFRS)“ (PDF) (англиски). Nikon corporation. Посетено на 2019-07-21.
  2. „Annual Report 2015“ (PDF) (англиски). Nikon corporation. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-10-22. Посетено на 2015-10-03.
  3. „Nikon Group Companies“. Nikon Corporation. Архивирано од изворникот на 2019-10-16. Посетено на 2010-02-05.
  4. „Analyst: Top IC suppliers remain largely unchanged 2007“. Solid State Technology. Electro IQ. 2008-05-18. Архивирано од изворникот на 2013-03-20. Посетено на 2010-02-05.
  5. „Nikon files patent case against ASML, Carl Zeiss over lithography tech“. Reuters. 24 Apr 2017. Посетено на 24 April 2017.
  6. „Nikon reports its Imaging Business revenue dropped nearly 18% year-over-year“. DPReview. Посетено на 2020-07-23.
  7. „Nikon | News | Announcement of obtaining a license for manufacturing regenerative medicine products by Nikon CeLL innovation Co., Ltd“. www.nikon.com. Посетено на 2020-07-23.
  8. „Nikon | News | Nikon releases the optical processing machine "Lasermeister 100A". www.nikon.com. Посетено на 2020-07-23.
  9. „Nikon Corporation Healthcare Business Unit“. www.healthcare.nikon.com. Посетено на 2020-07-23.
  10. „Nikon Company Profile“. mitsubishi.com committee. Архивирано од изворникот на 2011-09-27. Посетено на 2011-01-27.