National Archives of Hungary

Од Википедија — слободната енциклопедија

Nationl Archives of Hungary (на унгарски: Magyar Nemzeti Levéltár) е создаден во 1756 година.[1] Прво e во Братислава, Унгарија. Во 1784 година, биле во Buda. Buda (унгарски изговор: [ɒbudɒ]; германски: Ofen, хрватски: Budim, српски: Будим, чешки и словачки: Budín, турски: Budin) била древна престолнина на Кралството Унгарија и на унгарската престолнина Будимпешта од 1873 година, како и на брегот на Дунав. Buda зафаќа една третина од вкупната територија на Будимпешта и е претежно пошумен. Знаменитостите го вклучуваат замокот Buda Castle, Citadel и the President of Hungary, Sandor Palace.

Aeriel фотографија на зградата
Национален архив на Унгарија, Будимпешта

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на национални архиви
  • Leopold Óváry

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

47°30′18″N 19°01′48″E / 47.50500° СГШ; 19.03000° ИГД / 47.50500; 19.0300047°30′18″N 19°01′48″E / 47.50500° СГШ; 19.03000° ИГД / 47.50500; 19.03000

  1. Hungary – Libraries and museums