NGC 986A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 986A


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 32 m 42 s
Деклинација - 39° 17' 43"
Положбен агол 75°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид IBm
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 0,7'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 5 август 1826
Други ознаки MCG -7-6-14A, ESO 299-6A, AM 0230-393, PGC 9686

NGC 986A е галаксија во соѕвездието Печка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 986A се споменува и како MCG -7-6-14A, ESO 299-6A, AM 0230-393, PGC 9686.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 август 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 9 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 986A е од видот IBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 mag/arcmin2.[2] NGC 986A има привидни димензии од 1,8' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 32 m 42 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 39° 17' 43".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 75°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 986A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9685. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 389; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7552.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]