NGC 94/1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 94/1


Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 22 m 13,6 s
Деклинација + 22° 29' 0"
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на објект леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 11,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' х 0,2'
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 14 ноември 1884
Други ознаки CGCG 479-17

NGC 94/1 е леќеста галаксија во соѕвездието Андромеда, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 94/1 се споменува и како CGCG 479-17 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 ноември 1884 година од страна на Гијом Бигурдан, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 12 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 94/1 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,7 mag/arcmin2.[2] NGC 94/1 има привидни димензии од 0,4' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 22 m 13,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 22° 29' 0".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 94/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 126. Во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1423; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1186. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1188.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]