Прејди на содржината

NGC 810/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 810/2

{{{опис}}}

Соѕвездие Овен
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 5 м 29,4 с
Деклинација + 13° 15' 4"
Положбен агол 95°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E+*?
Привиден сјај
(видлив)
15,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,5
Површински сјај 11,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,2' x 0,1'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 11 декември 1871
Други ознаки UGC 1583, MCG 2-6-26, CGCG 438-24

NGC 810/2елиптична галаксија во соѕвездието Овен, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 810/2 се споменува и како UGC 1583, MCG 2-6-26, CGCG 438-24.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 декември 1871 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 810/2 е од видот E+*?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 11,3 m/лм2.[2] NGC 810/2 има привидни димензии од 0,2' х 0,1'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 5 м 29,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 13° 15' 4".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 95°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 810/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3126708. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 174; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 636. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 209.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]