NGC 806/1

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 806/1


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 3 м 31,2 с
Деклинација - 9° 55' 58"
Положбен агол 60°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 1 ноември 1886
Други ознаки MCG -2-6-21, KUG 0201-101, IRAS 02010-1010
NGC806 спирална галксија во соѕвездие Кит
NGC806 спирална галксија во соѕвездие Кит

NGC 806/1спирална галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 806/1 се споменува и како MCG -2-6-21, KUG 0201-101, IRAS 02010-1010.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 ноември 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 806/1 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 806/1 има привидни димензии од 1,2' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 3 м 31,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 9° 55' 58".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 60°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 806/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 7835. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 264; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5281. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1183.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]