NGC 78A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 78A


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 20 м 25,8 с
Деклинација + 0° 49' 35"
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' х 0,7'
Историја
Откривач Карл Фредерик Пекиле
Откриена 1879
Други ознаки NGC 78-1, UGC 193, MCG 0-2-4, IRAS 00178+0032, KCPG 6B, MK 547, CGCG 383-1

NGC 78Aспирална галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 78A се споменува и како NGC 78-1, UGC 193, MCG 0-2-4, IRAS 00178+0032, KCPG 6B, MK 547, CGCG 383-1 .

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1879 година од страна на Карл Фредерик Пекиле, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 78A е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 78A има привидни димензии од 1,1' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 20 м 25,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 0° 49' 35".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 78A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 216. Во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1306; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 591.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]