NGC 7783C

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7783C


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 h 54 m 10,1 s
Деклинација +0° 23' 0"
Положбен агол 100°
Податоци од набљудување
Вид на објект леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,6'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 9 септември 1864
Други ознаки NGC 7783A, UGC 12837, MCG 0-60-58, VV 208, Arp 323, HCG 98A, KCPG 595A, CGCG 381-60

NGC 7783C е леќеста галаксија во соѕвездието Риби, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7783C се споменува и како NGC 7783A, UGC 12837, MCG 0-60-58, VV 208, Arp 323, HCG 98A, KCPG 595A, CGCG 381-60.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 септември 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 48 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7783C е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 mag/arcmin2.[2] NGC 7783C има привидни димензии од 1,3' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 h 54 m 10,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +0° 23' 0".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 100°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7783C е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 72803. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 215; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 587. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 431.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]