Прејди на содржината

NGC 7715

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7715
{{{опис}}}
Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 36 м 21,7 с
Деклинација +2° 9' 23""
Положбен агол 73°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Im/P
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 14,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,7' x 0,4'
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 4 ноември 1850
Други ознаки UGC 12700, MCG 0-60-18, CGCG 381-12, KCPG 587B, Arp 284, VV 51, near 16 Psc

NGC 7715галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7715 се споменува и како UGC 12700, MCG 0-60-18, CGCG 381-12, KCPG 587B, Arp 284, VV 51, near 16 Psc.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 4 ноември 1850 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7715 е од видот Im/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,3 m/лм2.[2] NGC 7715 има привидни димензии од 2,7' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 36 м 21,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +2° 9' 23"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 73°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7715 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 71878. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 259; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 585. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 431.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]