NGC 7714

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7714


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 36 м 14,1 с
Деклинација +2° 9' 17""
Положбен агол 79°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBb/P
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 1,4'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 18 септември 1830
Други ознаки UGC 12699, MCG 0-60-17, MK 538, IRAS 23336+0152, KCPG 587A, CGCG 381-11, VV 51, Arp 284, UM 167, near 16 Psc

NGC 7714спирална галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7714 се споменува и како UGC 12699, MCG 0-60-17, MK 538, IRAS 23336+0152, KCPG 587A, CGCG 381-11, VV 51, Arp 284, UM 167, near 16 Psc.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 септември 1830 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7714 е од видот SBb/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 7714 има привидни димензии од 1,9' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 36 м 14,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +2° 9' 17"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 79°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7714 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 71868. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 259; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 585. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 431.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]