NGC 7632

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 7632


Соѕвездие Жерав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 h 22 m 0,9 s
Деклинација -42° 28' 49""
Положбен агол 92°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,4' x 1,2'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 5 септември 1834
Други ознаки IC 5313, ESO 291-21, MCG -7-47-35, AM 2319-424, IRAS 23192-4245

NGC 7632 е спирална галаксија во соѕвездието Жерав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7632 се споменува и како IC 5313, ESO 291-21, MCG -7-47-35, AM 2319-424, IRAS 23192-4245.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 5 септември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7632 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] NGC 7632 има привидни димензии од 2,4' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 h 22 m 0,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -42° 28' 49"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 92°.[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 7632 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 71213. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 415; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8016. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

Користена литература[edit | edit source]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies.

Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206)

Надворешни врски[edit | edit source]