NGC 7581

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7581


Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 14 м 43,2 с
Деклинација +4° 32' 4""
Положбен агол 102°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
11,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,4
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,5' x 1,2'
Историја
Откривач Едвард Синглтон Холден
Откриена 1881
Други ознаки NGC 7541, UGC 12447, MCG 1-59-17, IRAS 23121+0415, KCPG 678B, CGCG 406-30

NGC 7581спирална галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7581 се споменува и како NGC 7541, UGC 12447, MCG 1-59-17, IRAS 23121+0415, KCPG 678B, CGCG 406-30.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1881 година од страна на Едвард Синглтон Холден, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15,6 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7581 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 7581 има привидни димензии од 3,5' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 14 м 43,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +4° 32' 4"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 102°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7581 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 70795. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 259; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 580. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 316.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]