NGC 745/1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 745/1


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 54 м 7,8 с
Деклинација - 56° 41' 37"
Положбен агол 50°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,8'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 27 октомври 1834
Други ознаки ESO 152-32, AM 0152-565

NGC 745/1леќеста галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 745/1 се споменува и како ESO 152-32, AM 0152-565.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 октомври 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 745/1 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] NGC 745/1 има привидни димензии од 1,3' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 54 м 7,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 56° 41' 37".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 50°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 745/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 7054. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 418; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4032. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1245.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas Monographs in Astronomy No. 4, 1985. (152,564)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]