NGC 7232A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7232A


Соѕвездие Жерав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 13 м 41,1 с
Деклинација -45° 53' 37"
Положбен агол 111°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 0,4'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 6 септември 1834
Други ознаки ESO 289-3, IRAS 22105-4608

NGC 7232Aспирална галаксија во соѕвездието Жерав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7232A се споменува и како ESO 289-3, IRAS 22105-4608.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 септември 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7232A е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] NGC 7232A има привидни димензии од 2,1' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 13 м 41,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -45° 53' 37".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 111°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7232A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68329. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 414; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8439. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]