NGC 704/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 704/2

{{{опис}}}

Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 52 м 38 с
Деклинација + 36° 7' 28"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,4'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 21 септември 1786
Други ознаки CGCG 522-33

NGC 704/2галаксија во соѕвездието Андромеда, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект. Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 704/2 се споменува и како CGCG 522-33.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 септември 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 704/2 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] NGC 704/2 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 52 м 38 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 36° 7' 28".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 704/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 6945. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 92; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2319. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1225.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]