NGC 6471/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6471/2


Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 h 44 m 17,8 s
Деклинација +67° 35' 27"
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Scd
Привиден сјај
(видлив)
15,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 25 септември 1886
Други ознаки UGC 10973, MCG 11-21-24, CGCG 321-38, CGCG 322-9, KAZ 159

NGC 6471/2 е спирална галаксија во соѕвездието Змеј, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6471/2 се споменува и како UGC 10973, MCG 11-21-24, CGCG 321-38, CGCG 322-9, KAZ 159.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 септември 1886 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 16 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6471/2 е од видот Scd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 mag/arcmin2.[2] NGC 6471/2 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 h 44 m 17,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +67° 35' 27".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6471/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 30; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4428. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 550.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]