NGC 6438A

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6438A
Октант
Соѕвездие Октант
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 22 м 33 с
Деклинација -85° 24' 22"
Положбен агол 32°
Податоци од набљудување
Вид на тело прстенеста галаксија
Морфолошки вид Ring B
Привиден сјај
(видлив)
11,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,6
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,7' x 1'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 2 јуни 1835
Други ознаки ESO 10-2, AM 1806-852, IRAS 18061-8525

NGC 6438Aпрстенеста галаксија во соѕвездието Октант, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6438A се споменува и како ESO 10-2, AM 1806-852, IRAS 18061-8525.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 2 јуни 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6438A е од видот Ring B.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] NGC 6438A има привидни димензии од 2,7' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 22 м 33 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -85° 24' 22".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 32°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6438A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 61793. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 472; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9527. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]