NGC 6280/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6280/2


Соѕвездие Змијоносец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 1 м 57,5 с
Деклинација +6° 39' 59"
Положбен агол 144°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 8 мај 1864
Други ознаки MCG 1-43-8, CGCG 53-26, ARAK 512

NGC 6280/2леќеста галаксија во соѕвездието Змијоносец, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6280/2 се споменува и како MCG 1-43-8, CGCG 53-26, ARAK 512.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 мај 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6280/2 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] NGC 6280/2 има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 1 м 57,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +6° 39' 59".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 144°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6280/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 59464. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 202; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 410. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1056.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]