NGC 6089/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6089/2


Соѕвездие Северна Круна
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 h 12 m 40,3 s
Деклинација +33° 2' 7"
Положбен агол 42°
Податоци од набљудување
Вид на објект леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,6'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 28 мај 1791
Други ознаки MCG 6-36-1, CGCG 196-4, CGCG 196-91, KUG 1610+331A

NGC 6089/2 е леќеста галаксија во соѕвездието Северна Круна, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6089/2 се споменува и како MCG 6-36-1, CGCG 196-4, CGCG 196-91, KUG 1610+331A.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 мај 1791 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6089/2 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] NGC 6089/2 има привидни димензии од 0,9' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 h 12 m 40,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +33° 2' 7".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 42°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6089/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 57491. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 113; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2583. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1093.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]