NGC 6076/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6076/2


Соѕвездие Северна Круна
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 11 м 13,7 с
Деклинација +26° 52' 25"
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,4'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 24 јуни 1864
Други ознаки UGC 10253, MCG 5-38-23, CGCG 167-34, near SAO 84233

NGC 6076/2елиптична галаксија во соѕвездието Северна Круна, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6076/2 се споменува и како UGC 10253, MCG 5-38-23, CGCG 167-34, near SAO 84233.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 јуни 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6076/2 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] NGC 6076/2 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 11 м 13,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +26° 52' 25".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6076/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 200331. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 155; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2050. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1097.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]