NGC 6070A

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6070A


Соѕвездие Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 10 м 9,1 с
Деклинација +0° 45' 54"
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид S+C
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,4'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 18 септември 1786
Други ознаки CGCG 23-18, double system

NGC 6070Aспирална галаксија во соѕвездието Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6070A се споменува и како CGCG 23-18, double system.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 септември 1786 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6070A е од видот S+C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] NGC 6070A има привидни димензии од 0,6' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 10 м 9,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +0° 45' 54".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6070A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 57350. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 245; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 367. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 761.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]