NGC 5986

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5986
Поглед кон NGC 5986
Поглед кон NGC 5986
Соѕвездие Волк
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 46 м 3,5 с
Деклинација -37° 47' 8""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид VII
Привиден сјај
(видлив)
7,6
Физички податоци
Привидни димензии 9,6' x ?'
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 10 мај 1826
Други ознаки GCL 37, ESO 329-SC18

NGC 5986збиено ѕвездено јато во соѕвездието Волк, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5986 се споменува и како GCL 37, ESO 329-SC18.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 мај 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5986 е од видот VII.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,6 m.[2] NGC 5986 има само една позната привидна димензија, која изнесува 9,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 46 м 3,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -37° 47' 8"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5986 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 374; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7837. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]