NGC 5979

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5979
Поглед кон NGC 5979
Поглед кон NGC 5979
Соѕвездие Јужен Триаголник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 47 м 41,1 с
Деклинација -61° 13' 2""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
11,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,8
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 24 април 1835
Други ознаки PK 322-5.1, ESO 136-PN3, CS=13.1

NGC 5979планетарна маглина во соѕвездието Јужен Триаголник, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5979 се споменува и како PK 322-5.1, ESO 136-PN3, CS=13.1.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 април 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5979 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,8 m.[2] NGC 5979 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 47 м 41,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -61° 13' 2"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5979 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 453; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9023. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]