Прејди на содржината

NGC 5949

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5949
{{{опис}}}
Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 28 м 0,7 с
Деклинација +64° 45' 47""
Положбен агол 147°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
12
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,8
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,2' x 1'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 28 ноември 1801
Други ознаки UGC 9866, MCG 11-19-8, CGCG 319-16, KARA 682, IRAS 15273+6456

NGC 5949спирална галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5949 се споменува и како UGC 9866, MCG 11-19-8, CGCG 319-16, KARA 682, IRAS 15273+6456.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 ноември 1801 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5949 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,8 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] NGC 5949 има привидни димензии од 2,2' х 1'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 28 м 0,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +64° 45' 47"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 147°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5949 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 55165. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 28; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4184. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1426.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]