NGC 5929

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5929
Поглед кон NGC 5929
Поглед кон NGC 5929
Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 26 м 6,1 с
Деклинација +41° 40' 16""
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sab/P
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,8'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 13 мај 1828
Други ознаки UGC 9851, MCG 7-32-6, CGCG 222-7, KCPG 466A, 1ZW 112, VV 823, Arp 90, NPM1G +41.0399

NGC 5929спирална галаксија во соѕвездието Воловар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5929 се споменува и како UGC 9851, MCG 7-32-6, CGCG 222-7, KCPG 466A, 1ZW 112, VV 823, Arp 90, NPM1G +41.0399.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 мај 1828 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5929 е од видот Sab/P.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] NGC 5929 има привидни димензии од 0,9' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 26 м 6,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +41° 40' 16"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5929 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 55076. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 78; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3055. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1376.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]