Прејди на содржината

NGC 5906

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5906
{{{опис}}}
Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 15 м 52,1 с
Деклинација +56° 19' 50"
Податоци од набљудување
Вид на тело дел од галаксија
Морфолошки вид GxyP
Физички податоци
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 23 април 1860
Други ознаки part (knot) in N 5907

NGC 5906дел од галаксија во соѕвездието Змеј, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5906 се споменува и како part (knot) in N 5907.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 април 1860 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5906 е од видот GxyP.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 15 м 52,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +56° 19' 50".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5906 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 50; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3871. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1096.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Holmberg, E., "A Study of Double and Multiple Galaxies", Lund Annals, 6, 1937. (13,2)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]