NGC 5884

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5884


Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 h 13 m 9,2 s
Деклинација +31° 51' 44"
Податоци од набљудување
Вид на објект двојна ѕвезда
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Ј. Герхард Лохсе
Откриена 1886

NGC 5884 е двојна ѕвезда во соѕвездието Воловар, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1886 година од страна на Ј. Герхард Лохсе, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 15,5 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5884 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 h 13 m 9,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +31° 51' 44".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5884 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 112; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2563. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1092.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]