NGC 5822

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5822
NGC 5822
NGC 5822
Соѕвездие Волк
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 4 м 2,3 с
Деклинација -54° 20' 21""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II1r
Привиден сјај
(видлив)
6,5
Физички податоци
Привидни димензии 35' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 јули 1836
Други ознаки OCL 937, ESO 176-SC9

NGC 5822расеано ѕвездено јато во соѕвездието Волк, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5822 се споменува и како OCL 937, ESO 176-SC9.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 јули 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5822 е од видот II1r.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,5 m.[2] NGC 5822 има само една позната привидна димензија, која изнесува 35'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 4 м 2,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -54° 20' 21"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5822 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 431; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8685. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]