Прејди на содржината

NGC 5819

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5819


Соѕвездие Мала Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 54 м 2,7 с
Деклинација +73° 7' 55""
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,9'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 6 октомври 1861
Други ознаки NGC 5808, UGC 9609, CGCG 337-23, IRAS 14540+7319

NGC 5819спирална галаксија во соѕвездието Мала Мечка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5819 се споменува и како NGC 5808, UGC 9609, CGCG 337-23, IRAS 14540+7319.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 октомври 1861 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5819 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 5819 има привидни димензии од 0,9' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 54 м 2,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +73° 7' 55"".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5819 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 53251. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 10; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4416. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 752.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]