NGC 5728

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 5728


Соѕвездие Вага
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 42 m 24 s
Деклинација -17° 15' 8""
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
11,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,3
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,2' x 1,9'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 7 мај 1787
Други ознаки MCG -3-37-5, IRAS 14396-1702

NGC 5728 е спирална галаксија во соѕвездието Вага, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5728 се споменува и како MCG -3-37-5, IRAS 14396-1702.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 7 мај 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5728 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] NGC 5728 има привидни димензии од 3,2' х 1,9'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 42 m 24 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -17° 15' 8"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 5728 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 52521. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 333; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6158. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1597.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

Користена литература[edit | edit source]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[edit | edit source]