Прејди на содржината

NGC 5650

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5650
{{{опис}}}
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 31 м 0,9 с
Деклинација +5° 58' 42"
Положбен агол 117°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 1,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 19 април 1887
Други ознаки NGC 5652, UGC 9334, MCG 1-37-20, IRAS 14285+0611, 8ZW 427, CGCG 47-72

NGC 5650спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5650 се споменува и како NGC 5652, UGC 9334, MCG 1-37-20, IRAS 14285+0611, 8ZW 427, CGCG 47-72.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 април 1887 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5650 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 5650 има привидни димензии од 2' х 1,4'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 31 м 0,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +5° 58' 42".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 117°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5650 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 51865. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 197; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 331. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1418.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Holmberg, E., "A Study of Double and Multiple Galaxies", Lund Annals, 6, 1937. (13,2)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]