NGC 5408A

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 5408A


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 3 m 18,2 s
Деклинација -41° 23' 13"
Податоци од набљудување
Вид на објект дел од галаксија
Морфолошки вид GxyP
Физички податоци
Привидни димензии 0,15' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена јуни 1834

NGC 5408A е дел од галаксија во соѕвездието Кентаур, кој се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на јуни 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5408A е од видот GxyP.[1] NGC 5408A има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,15'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 3 m 18,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -41° 23' 13".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5408A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 404; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7811.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]