Прејди на содржината

NGC 5259/1

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 5259/1
Поглед кон NGC 5259
Поглед кон NGC 5259
Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 39 м 24,6 с
Деклинација +30° 59' 28""
Положбен агол 108°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E4
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,7'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 27 април 1865
Други ознаки MCG 5-32-52, CGCG 161-105, NPM1G +31.0291

NGC 5259/1елиптична галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5259/1 се споменува и како MCG 5-32-52, CGCG 161-105, NPM1G +31.0291.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 април 1865 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5259/1 е од видот E4.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] NGC 5259/1 има привидни димензии од 1,1' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 39 м 24,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +30° 59' 28"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 108°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5259/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 48292. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 109; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2537. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 86.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]