NGC 4678/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4678/2


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 49 м 42,3 с
Деклинација -4° 34' 47"
Положбен агол 82°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,5'
Историја
Откривач Френсис Ливенворт
Откриена 1886
Други ознаки IC 824-1, MCG -1-33-18

NGC 4678/2спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4678/2 се споменува и како IC 824-1, MCG -1-33-18.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1886 година од страна на Френсис Ливенворт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 26 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4678/2 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 4678/2 има привидни димензии од 1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 49 м 42,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -4° 34' 47".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 82°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4678/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 239; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4952. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1600.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]