Месје 49

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од NGC 4472)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Месје 49


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 155°
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
8,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,4
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 10,2' x 8,3'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 19 февруари 1771
Други ознаки M 49, UGC 7629, MCG 1-32-83, Arp 134, VCC 1226, CGCG 42-134

NGC 4472 е елиптична галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4472 се споменува и како M 49, UGC 7629, MCG 1-32-83, Arp 134, VCC 1226, CGCG 42-134.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 февруари 1771 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 3,3 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4472 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] NGC 4472 има привидни димензии од 10,2' х 8,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 155°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4472 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 41220. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 874. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1560.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за Месје 49 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]