NGC 4411B

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4411B


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBdm
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Површински сјај 14,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,5' x 2,5'
Историја
Откривач Кристијан Петерс
Откриена 1861
Други ознаки NGC 4411-2, UGC 7546, MCG 2-32-55, IRAS 12242+0909, KCPG 336B, CGCG 70-82, VCC 939, Bigourdan 298

NGC 4411Bспирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4411B се споменува и како NGC 4411-2, UGC 7546, MCG 2-32-55, IRAS 12242+0909, KCPG 336B, CGCG 70-82, VCC 939, Bigourdan 298.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1861 година од страна на Кристијан Петерс, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 13,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4411B е од видот SBdm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,2 m/лм2.[2] NGC 4411B има привидни димензии од 2,5' х 2,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4411B е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40745. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 874. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1563.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4411B на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]