NGC 4303A

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4303A


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 69°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,3'
Историја
Откривач Барнаба Оријани
Откриена 5 мај 1779
Други ознаки NGC 4301, UGC 7439, MCG 1-32-27, IRAS 12198+0450, CGCG 42-53, VCC 552

NGC 4303Aспирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4303A се споменува и како NGC 4301, UGC 7439, MCG 1-32-27, IRAS 12198+0450, CGCG 42-53, VCC 552.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 мај 1779 година од страна на Барнаба Оријани, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,6 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4303A е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 4303A има привидни димензии од 1,6' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 69°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4303A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 40087. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 238; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 285. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1560.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4303A на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]