Прејди на содржината

NGC 4128A

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 4128A
Поглед кон NGC 4128A
Поглед кон NGC 4128A
Соѕвездие Змеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
15
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 6 април 1793
Други ознаки NPM1G +69.0097

NGC 4128Aлеќеста галаксија во соѕвездието Змеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4128A се споменува и како NPM1G +69.0097.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 6 април 1793 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4128A е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] NGC 4128A има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4128A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38558. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 25; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4393. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1411.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4128A на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Надворешни врски[уреди | уреди извор]