NGC 4098/2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 4098/2


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
15,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,6
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 26 април 1785
Други ознаки NGC 4099-2, UGC 7091, MCG 4-29-24, CGCG 128-26, VV 61

NGC 4098/2 е спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4098/2 се споменува и како NGC 4099-2, UGC 7091, MCG 4-29-24, CGCG 128-26, VV 61.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 април 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4098/2 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 mag/arcmin2.[2] NGC 4098/2 има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4098/2 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 148; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1444. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 135.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за NGC 4098/2 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}


Надворешни врски[уреди | уреди извор]