NGC 3928

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
NGC 3928


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Податоци од набљудување
Вид на објект елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,5'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 9 февруари 1788
Други ознаки UGC 6834, MCG 8-22-19, MK 190, IRAS 11491+4857, CGCG 243-19, Miniature spiral

NGC 3928 е елиптична галаксија во соѕвездието Голема Мечка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3928 се споменува и како UGC 6834, MCG 8-22-19, MK 190, IRAS 11491+4857, CGCG 243-19, Miniature spiral.

Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 9 февруари 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3928 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] NGC 3928 има привидни димензии од 1,5' х 1,5'.[2]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0.

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на NGC 3928 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 37136. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 74; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3452. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1338.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. Запис за NGC 3928 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[edit | edit source]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[edit | edit source]